Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


bojowniki-rozmnazanie

Rozmnażanie bojowników

- niezwykle ciekawa strona zawierająca informacje, poparte faktami z hodowli autora: http://zetbe.pl/rozmnazanie.htm


- post użytkownika Sol (http://www.happybettas.com - blog autora) na forum: http://www.akwaswiat.net/rozmnazanie-bojownikow-t-5266-49.html

Rozmnażanie Bojowników by Sol (na specjalne życzenie Saletry)

Skoro już to czytasz, zapewne jesteś zainteresowany/a rozmnażaniem swoich bojowników. Starym dobrym zwyczajem zacznę od ostrzeżeń i zaleceń przed decydowaniem się na ten krok.

Po pierwsze odpowiedz sobie na kilka pytań: - Czemu chcesz je rozmnażać? Jeśli dla samej zabawy rozmnażania, z ciekawości, ?bo samiec zaczął budować gniazdo? ? zapomnij i daj sobie spokój. Ty się skończysz bawić a ryby, dorosłe i młode na tym ucierpią. To trudne zadanie i trzeba być na to przygotowanym od samego początku do samego końca.

Skoro już się decydujesz, jak jesteś przygotowany/a?:

- Czy masz sprzęt na początek rozmnażania a także pojemniki na ryby po 2-3 miesiacach kiedy będzie czas na ich rozdzielenie? Kubeczki tutaj nie są do zaakceptowania. Pomyśl, co zrobisz z 10-100 rybami po 3 miesiącach, kiedy osiągniesz sukces w rozmnażaniu.

- Czy zdajesz sobie sprawę z czasu jaki rozmnażanie ryb zajmuje, jak często trzeba np karmić młode, czyścić zbiornik itp?

- Orientujesz się, ile będzie Cię to kosztowało? Prowadzenie dodatkowego zbiornika przez co najmniej 3 miesiące, następnie kupno i prowadzenie zbiorników z oddzielonymi rybami kiedy dorosną + jedzenie + Twój czas + miejsce.

Wiem, brzmię tutaj negatywnie, ale chcę aby każdy zainteresowany przemyslał nawet sto razy swój pomysł zanim się zabierze za rozmnażanie jakiekolwiek ryby o ile w głowie mu dobro swojego przychówku. A teraz, skoro nadal jesteś zainteresowany/a, czytaj dalej…

Na sam początek, muszisz się zdecydować czym będziesz karmić narybek od trzeciego dnia życia ? od momentu gdy narybek zacznie pływac poziomo, czas aby je karmić. Odradzam i nie polecam opcji pokarmu sztucznego, sproszkowanego lub mrożonego. Na pierwsze 2 tygodnie życiam polecam nicienia mikro (węgorki mikro), oraz nicenie Walter i Banana Worms. Tutaj więcej informacji: http://zetbe.pl/pokarmy.htm. Pamiętaj, że musisz przygotowac ich hodowlę około tygodnia przed planowanym tarłem inaczej młode Ci padną z głodu.

1. Wybieranie pary

Wiek, rozmiar, kolor i odmiana: Zaleca się tarlić bojowniki młode, najlepiej w pierwszym roku życia, nawet 3 miesięczne mogą brać udział w tarle. Do tego para którą mamy zamiar sobie przedstawić powinna być podobnej wielkości, jak nie z tego samego tarła, czyli brat i siostra (w przypadku ryb nie ma związków kazirodczych). Jesli samica będzie większa, lub silniejsza od samca może go przepędzić, jeśli nawet nie zranić. W przypadku wiekszego samca może mieć problem z jej objęciem podczas tarła, co sprawi złożenie ikry przez samiczkę niemożliwe.

Kolor bojownika ? są różne opinie. W ścisłej hodowlii zaleca się by ryby były podobnego koloru, wtedy wiadomo jakich kolorów w większej części narybku możemy się spodziewać. W przypadku krzyżowania kolorów, zdajemy się na szczęście co do spodziewanego koloru.

Odmiana bojownika ? moja osobista opinia jest taka, że nie powinno się krzyżować odmian. Hodowcy spędzili lata hodując ryby z genami noszącymi pożądane cechy z danej odmiany. Rozmnażanie rybich ?kundli? może być wizualnie nieestetyczne a Twoje ryby stracą na wartości. Jak je określisz przy sprzedaży? Veil Moon? Crown Veil? Tutaj stanowcze nie z mojej strony. Wyjątek tutaj jedynie stanowi krzyżowanie ryb z np samcem Double Tail Half Moon i Samiczkę Half Moon ? obie te odmiany dadzą w rezultacie płetwy typu Half Moon, tyle tylko, że część narybku może posiadać Double Tail. Podkreślam jednak, że to moja osobista opinia na ten temat.

2. Przygotowanie pary do tarła

Ryby do tarła należy zacząć przygotowywać na około 2-4 tygodni przed planowanym tarłem. Czemu warto przygotować swoją wybraną parkę przed tarłem? Po pierwsze, zaobserwować ich stan zdrowia ? jeśli kolory są lśniące, płetwy pełne i bez uszkodzeń a ryba ma apetyt ? to dobry okaz na kandydata/kę do tała. Nie radziłabym uzywać do tarła osobników które przechodziły przez choroby w ciągu co najmniej miesiąca przed tarłem. Po drugie, dopowiednie karmienie pozwala im odłożyć odrobine energii na produkcję ikry w przypadku samiczki oraz opiekę bez przyjmowania żadnego pokarmu nad potomstwem do 7 dni w przypadku samca. Dobrze odżywione ryby przeżyją stres związany z tarłem łagodniej a ewentualne rany po tarle zagoją się szybciej. Jak to zrobić? Po prostu karmić je, dośc sporą ilością jedzenia, najlepiej żywego ? ochotka, larwa komara, artemia, rozwielitka. Co do rurecznika wiem, że bojowniki za nimi przepadają ale osobiście mam złe z nim doświadczenia, mogą przenosić choroby. Przypadku braku dostępu do żywego jedzenia, polecam jedzenie mrożone ? zestaw jak powyżej. Upewnij się przed podaniem jedzenia bojownikowi, aby wpierw rozmarzło. Można także podawać drobne ilości roztartego wołowego serca. Osobiście nie polecam pokarmów suchych, ale to moja opinia.

3. Sprzęt Do tała potrzebujesz:

- Akwarium z pełną pokrywą, polecałabym 45l-60l, nie w kształcie kostki. Możliwe jest rozmnożenie bojownika w mniejszym akwarium, jednak przenoszenie narybku do innego zbiornika jest kłopotliwe i stresujące dla ryb, kiedy w wiekszym zbiorniku po prostu dolewa się więcej wody.

Przyład: http://www.vangsplakat.com/breeding%20tanksetup%20(6).jpg

- Filtr napędzany powietrzem z pompki ? tutaj ważne jest by nie stosować filtra mechanicznego, ponieważ stworzy nurt oraz może wciągnąć narybek. Ważne jest by tafla wody pozostała stała, bez żadnego ruchu, w innym przypadku samiec będzie miał kłopoty ze zrobieniem gniazda, lub po prostu ?odmówi? jego budowania.

Przykład: http://www.aquariumplantsandsupplies.com/images/8f27_1.jpg

W przypadku braku dostępu do takiego filtra można dość łatwo zbudować go samemu ? jesli byłby ktoś zainteresowany dajcie znać a postaram się o DIY tutorial.

- niezawodną grzałkę z termostatem, około 50W - pompka napowietrzająca - termometr akwarystyczny - Rośliny pływające - liście migdałowca i/lub miksturę dla bojowników Ocean Nutrition Atisons Betta Spa ? liście posiadaja naturalne natypleśniowe związki, pomaga sprowadzić PH do optymalnego dla bojowników, oraz zwiększa lepkość śliny samca do tworzenia gniazda. Składniki te można dostać na eBay. Nie są one konieczne, wiem że inne osoby dały radę rozmnożyc bojownika bez nich. Osobiście zalecam ich użycie.

- styropianowy kubeczek przecięty na pół ? do budowy gniazda, zamontowany tak jak na zdjęciu: http://siamese-fighting-fish.com/wp-content/uploads/2010/06/Styrofoam-Cup.jpg

- duża szklanka/butelka lub szklana ściana lub kotnik ? do fizycznego oddzielenia samicy od samca, ważne jednak, by ryby mogły się widzieć. Przykład Szklana ściana http://3.bp.blogspot.com/-FemiDMvdQpk/TXHg-YgWSzI/AAAAAAAAATA/CODbUjKNexo/s1600/tank%2B1.jpg - baster ? przepraszam, ale nie mam pojęcia jak to się nazywa po polsku a internetowe słowniki odmawiają przetłumaczenia mi nazwy. Oto zdjęcie: http://www.kombucha2000.com/images/baster.jpg

4. Przygotowanie akwarium tarliskowego Po porządnym wymyciu akwarium, reszta jest dość prosta ? układ możesz zobaczyć na poniższym zdjęciu, które powinno już Ci być znane:

http://www.aquariumplantsandsupplies.com/images/8f27_1.jpg Nie potrzeba żadnego żwiru, zostaw dno czyste ? łatwiej jest wtedy samcowi dostrzec ikrę, oraz łatwiej w przyszłości będzie czyścić akwarium. Wlej akwarium odstaną wodą, radziłabym dodać 1/4 ogólnej wody z akwarium w którym obecnie zamieszkują Twoje bojowniki. Jeśli trzymasz je w osobnych zbiornikach wtedy 1/8 z każdego zbiornika. Wody nalej do poziomu około 15cm. Wtedy bojownik będzie miał mniej wysiłku ze zbieraniem ikry i narybku z dna i wypluwaniu ich do gniazda. Dorzuć liść/e migdała lub dolej ekstraktu, dodaj także bakterie akwarystyczne na start zbiornika (ilość odpowiednia ilości wody w zbiorniku), wrzuć roślinki pływające i zamontuj kubek na gniazdo. Puść zbiornik w ruch, ustaw temperaturę na 27-30 stopni Celcjusza. Upewnij się, że temperatura jest stała. Zakryj akwarium i upewnij się, że jest dobrze zakryte ? jest bardzo ważne by pokrywa utrzymywała wilgośc i temperaturę. Pomiędzy 3 a 6 tygodniem życia narybek kształtuje labirynt ? wszelkie przeciągi i zimne powietrze skończy są dla nich śmiercią. Prze znastępne 2-3 dni obserwuj akwarium, czy nie pojawia się pleśń ? jest ona zabójcza dla ikry i narybku. Jeśli się pojawi, niestety wszystko trzeba zacząć od nowa. Ale bez paniki ? rzadko się pojawia. Po 2-3 dniach akwarium jest gotowe na ryby. W międzyczasie sprawdzaj parametry wody w zbiorniku samca, samicy i tarliskowym ? PH musi byc zbliżone, jeśli nie identyczne do czasu tarła. Bojowniki są wrażliwe na zmiany PH wody, przed tarłem stopniowo powinny być przyzwyczajane do PH w zbiorniku tarliskowym ? to samo się tyczy przenoszenia ryb PO tarle. Ważne! Pamiętaj, aby przed przeniesniem ryb do akwarium tarliskowego ujednolicić poziom PH. Jeśli PH jest różne w osobnych zbiornikach, ryby potrzebują KILKA DNI na ?przejście? z jednego poziomu PH do drugiego.

5. Ryby w akwarium, zapoznanie Są dwie teorie - Do akwarium tarliskowego powinno się przenieść ryby jednosześnie, lub przenieść samiczkę dzień po samcu. Obie metody działają dla mnie więc zostawię wybór Tobie. Ryby mogą być umieszczone w dużej szklance ? po około 20-25 minutach można wypuścić samca. Jeśli stosuje się szklaną ścianę jako rodzaj bariery, samicę także można wypuścić do jej ?pokoju?.

6. Budowa gniazda, uwolnienie samicy, zaloty Proces ten trwa przeważnie 1-3 dni. Różne żródła podają, że nawet do kilku tygodni, jednak ja nigdy nie miałam tyle cierpliwości. Jesli po 3 dniach samiec nie kwapi się do budowy gniazda, zalecam wymianę samca na innego. Podczas tego procesu można karmić ryby rozmrożoną ochotką (2-3 robaki na rybę 2xdziennie) ? samca karmię używając patyczka lub małymi szczypcami ? trzeba go karmić niedaleko gniazda. Jakiekolwiek niezjedzone jedzenie odłowić basterem. W tym samym czasie samiec powinien zacząć budowę gniazda, jednocześnie tańcząc przy samiczce co jakiś czas. Nie przejmuj się, jeśli zdecydował się zbudować swoje gniazdo w innym miejscu niż w kubeczku.

7. Wypuszczenie samicy, Tarło Jak rozpoznać, czy czas na wypuszczenie samicy? Po pierwsze, samiec zacznie wyginać ciało na kształt S będąc przy samicy, ?zapraszać? ją do gniazda po przez pływanie tam i spowrotem oglądając się za siebie czy samica za nim nie płynie. Samiczka jest gotowa jeśli na jej ciele pojawią się pionowe paski ? gównie widoczne na brzuchu, oraz sam brzuch widocznie spęcznieje od ikry. Dodatkowo gdy samiec zacznie się zbliżać, samiczka powinna obniżyć głowę w dół około 45 stopni, w geście poddania i uległości. Uwaga! Jeśli samiczka ma jasną główną barwę ciała, wspomniane paski się nie pojawią. Wtedy trzeba tylko czekać na zaproszenie samca, obserwować duzy brzuszek u samiczki i jej zachowanie (czy pochyla się 45 stopni w dół gdy zbliża się samiec). Od tego momentu nie należy karmić ryb ? nie będą przyjmowały jedzenia i nie warto brudzić zbiornika niezjedzonym jedzeniem, ani rozpraszać ryb. Po wypuszczeniu, trzeba obserwować ryby przez dłuższy czas w razie dużych oznak agresji. Odrobinę agresywne zachowanie jest normalne dla bojowników podczas tarła ? kilka ugryzień, samiec może przegonić samiczkę kilka razy, wtedy może się ona ukryć w roslinach lub kryjówce. Jeśli ryby są zbyt brutalne wobec siebie przez dłuższy czas, należy je ponownie odseparować i spróbować podownie po kilku godzinach. Kiedy samiczka zostanie zaakceptowana do podpłynięcia do gniazda, samiczka może się obróbić nawet do góry nogami, wtedy samiec łagodnie są obejmie. W tym momencie z samiczki powinna wylecieć ikra, a samic ją zapładnia w tym samym momencie. Po chwili ikra opada na dno, samiec zostawi znieruchomiałą samiczkę i popłynie pozbierać ikrę z dna a nastepnie wypluć ją do gniazda. Sytuacja ta się powtórzy kilka, nawet kilkanaście razy i samiczka prawie za każdym razem wypuści z siebie ikrę którą samiec starannie pozbiera z dna i wypuści spowrotem do gniazda. Tarło może zając od 2 do nawet 12 godzin, powtarzając swoje miłosne uściski. Gdy zauważysz, że samiec zacznie przeganiać samicę od gniazda, jest to czas na ostrożne odłowienie samiczki i umieszczenie jej w osobnym zbiorniku. Pamietaj, by PH było identyczne w obu zbiornikach. Jesli samiczka jest zraniona po tarle, ma uszkodzone płetwy lub brakujące łuski, warto ją oddzielić do akwarium kwarantanny i dodać delikatny środek bakterjobójczy wspierający leczenie ran. Ja osobiście używam Ocean Nutrition Atisons Betta Spa jako naturalny środek redukujący stres i ryzyko infekcji. Ale myślę, że każdy inny środek do tego przeznaczony się nada. Nie znam nazw środków do tego służących ani z Sera ani z Tetry, więc warto popytać na forum, co było by najlepsze. Z czasem postaram się dodac tą informację.

8. Opieka nad gniazdem, Wyklucie młodych (0-3 dni życia), Odłowienie samca Po tarle zostaw światło włączone cały czas. Samiec powinien opiekować się gniazdem, doglądać ikrę i jej strzec. Możliwe, że gniazdo się troche ?rozmyje? i rozpadnie na dwie części i jedna z nich zostanie porzucona przez samca, za to będzie sie opiekować drugą. Może także pozbyć się niezapłodnionej ikry poprzez jej zjedzenie, ale powinien zostawić zapłodnioną do wylęgu. Po 48 godzinach z ikry powinny zacząć wylęgać się młode i pionowo zwisać z gniazda. Nie są one jeszcze zdolne by prawidłowo pływać, więc jeśli zdarzy się narybkowi opaść na dno, samiec powinien podnieść go z dna i wypluć spowrotem do gniazda. Po około 3 dniach od złożeniu ikry, narybek powinien zacząć pływać już jak na rybę przystało i rozpływać się po całym akwarium ? biedy ojciec może posiwieć od bieganiny za małymi. W tym momencie czas na ojca by opuścił swoje dzieci. Ostrożnie odłów samca do osobnego zbiornika. W nowym zbiorniku przez kilka dni bojownik może się zachowywać dziwnie, szukać gniazda i narybku a następnie ?opaść?, zachowywać się jakby miał ciężką depresję i odmówić jedzenia. Jest to normalne, po prostu obserwuj i daj mu po jakimś czasie jakiegoś smakołyka. Najlepiej żywego robala (Ochotkę lub larwę komara).

I tak oto masz trzy dniowy narybek pływający w swoim akwarium. Czas, by nakarmić głodomorki! Jeśli dobrze zaplanowałeś/aś, powinieneś mieć przygotowaną hodowlę węgorków. Mój sposób to używać normalnego pędzelka jakiego używa się na zajęciach sztuki ? robaczki powinny się wspinać na ściance pojemnika, przy użyciu pendzelka przenieść do szklanki z wodą z akwarium. Następnie po małej kąpieli użyć bastera lub strzykawki by je pozbierać i nakarmić narybek ? upewnij się, że robaczki są rozrzucone na całe akwarium, wtedy narybek nie powinien mieć problemu z ich znalezieniem.

Karm narybek 2 razy dziennie w małych ilościach. Nie przekarmiaj! Od tej pory możesz gasić światło na noc, więc narybek może także spać. Upewnij się za każdym razem, że akwarium jest szczelnie zakryte, temperatura jest stała na poziomie 27 stopni.

Kilka ostatnich porad: NIE PRZEKARMIAJ! Powtarzam się, wiem, ale to ważne. Nie dodawaj wody do zbiornika przez pierwszy miesiąc ? upewnij się, aby obecna nie wyparowała. Nie ma potrzeby mieszania w zbiorniku ani jego czyszczenia przez pierwsze 2 tygodnie, więc zostaw je w spokoju. Obserwuj narybek bardzo uważnie. Zdechłe sztuki od czasu do czasu są normalne, więc nie panikuj. Jak możesz, odłów je. Jeśli zdychają w wiekszych ilościach niż 10 dziennie, oznacza to, że wdarła się choroba i niestety nie ma ratunku dla reszty narybku. Niestety, bywa.

To co pływa w Twoim zbiorniku po miesiącu, ma dużą szansę dożyć dorosłych dni ? gratulacje! Pamiętaj jednak, że to nie koniec. Kontynuuj żywienie 2 razy dziennie i dbaj by pokrywa była szczelnie zamknieta. Po miesiącu, czas na dolanie reszty wody do zbiornika ? ważne by mieć odstaną wodę w tym samym PH i tą samą temperaturą. Dodawaj wodę powoli i z uwagą. Czyść zbiornik raz na tydzień ? wyssaną wodę wlewaj do przeźroczystego naczynia czy butelki ? choćbym nie wiem jak się starał, na 100% razem z brudną wodą wyssałeś narybek. Upewnij się, że narybek cały i zdrowy wróci do głównego akwarium

Jesli ktokolwiek dojdzie do tego momentu, miesięczne rybki będą zdrowo pływać w akwarium i będziecie mieli jakiekolwiek dalsze pytania, dajcie znać ? służę radą w ramach mojej wiedzy.

Mam nadzieję, że znajdziecie ten poradnik pomocny. Jest to tylko przepis, który jest oparty na wiedzy zdobytej poprzez długie godziny czytania na temat bojowników, ich rozmnażania i mojej własnej pasji. Poradnik ten jest napisany w celu informacyjnym i każdy kto chce, może się nim kierować na własną odpowiedzialność.

Pozdrawiam i powodzenia!


- zbiór informacji o rozmnażaniu bojowników (genetyka, przygotowanie zbironika tarliskowego itp.): http://www.bojownik.pl/index.php?showtopic=4151

bojowniki-rozmnazanie.txt · ostatnio zmienione: 2014/04/16 11:53 przez admin